Ropecon 2017 © Marko Saari

Tulospalvelu / Results

Figupelit

Kings of War: "Kenraaleiden Koitos"

Ajankohta: 31.7. klo 9-17 Järjestäjät: Iikka Ålander ja Tommi Kaulio Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5087

1 — Kenttäin KomendanttiPaavo Järvenpää
2 — Siveltimen SadanpäämiesIlmar
3 — Veikkosista verisinPaavo Järvenpää
4 — Aakkosten AnastajaKalle Antikainen

Siege of the Palatium Expositionis | 2000pts Horus Heresy Tournament

Ajankohta: 30.7. klo 10-20 Järjestäjät: Jukka-Pekka "Wynn" Heikkinen Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5352

1Miika Kalliokari36
2Jussi Nurro35
3Joni Heikkinen25
4 — Parhaiten Maalattu ArmeijaJussi Nurro

Warhammer 40k

Ajankohta: 30.7. klo 9:00 -31.7. klo 17:00 Järjestäjät: Aleksi Lehtiö Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5438

1Sami Keinänen
2Indran Yogaswaran
3Slava Balobanov

Warmachine & Hordes

Ajankohta: 30.7. klo 11-22 Järjestäjät: Tuukka Kallas Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5180

1Juho Dahlman4-0
2Joonas Heimonen3-1
3Teemu Salo3-1
4Jani Kautto
5Sanna Järvinen
6Alex Schwartz-Rudd
7Tatu Purhonen
8Sami Launonen
9Aleksi Koskinen
10Ossi Arkko
11Erno Pasanen
12Janne Mikkola
13Mika Launonen
14Tuukka Kallas
15Elmeri Laitinen
16Tuomas Toimela
17Niko Lintula

Korttipelit

Digimon Card Game Constructed Tournament

Ajankohta: 30.7. klo Järjestäjät: Veli-Matti Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5465

1Eetu Torikka3-0
2Sami2-1
3Harri2-1*
4Henry1-1-1
5Joonas1-1-1*
6Nestori1-2-0
7Alfred1-2-0*

Jätinkirkko

Ajankohta: 29.7.2022 klo 17-23 Järjestäjät: Ville Puromäki Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5810

1Joonas Hämäläinen6 pistettä
2Veeti Sorsa3 pistettä
3Mirva Kujansuu2 pistettä
3Olli Jansson2 pistettä

Magic the Gathering: Commander (cEDH) Double Elimination

Ajankohta: 29.7.2022 klo 17-22 Järjestäjät: Valtteri Hyyppä & Arno Laine Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5081

1Markus Partanen3-1
2Matias Cantelll3-1
3Jonne Välimäki2-2

Munchkin Finnish Championship

Ajankohta: 30.7. klo 12-20 Järjestäjät: Aleksi Airaksinen Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5207

1Toomas Selkänen
2Tommi Kuittinen
3Teemu Hokkanen
4Jussi Mäkilä
5 — 5-8Tuomas Hara
6 — 5-8Elina Häivälä
7 — 5-8Harry-Pekka Kuusela
8 — 5-8Jere Nieminen

Poromagian Limited-turnaus 2: Modern Horizon's 2 Draft

Ajankohta: 29.7.2022 klo 19:30-23:00 Järjestäjä: Poromagia, tuomarina Teemu Virtanen Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5549

1Ville Nevalainen3-0-0
2Harri Pasanen2-1-0
3Ilkka-Aleksi Ylioja2-1-0
4Pyry Vahtera2-1-0
5Jon Lindkvist1-1-1
6Henrik Forsström1-1-0
7Kerkko Pelttari1-1-0
8Tommi Ahola0-1-2
9Sami Juntunen0-2-1
10Markku Jäyrynen0-1-0

Poromagian Limited-turnaus 3: Double Masters 2022 Draft

Ajankohta: 30.7. klo 11:00-14:30 Järjestäjät: Poromagia, tuomarina Tapio "Babu" Törrönen Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5550

1Joonas Palsio ja Henrik Forstrom3-0 ja 3-0
2Ville Nevalainen, Sami Juntunen ja Timo Vesalainen2-1, 2-1 ja 2-1
3Risto Salama, Jani Heiskanen ja Pyry Vahtera1-2, 1-2 ja 1-2
4Tero Salama0-2-drop
5Sara Gill0-3

Lautapelit

Carcassone SM-kilpailut

Ajankohta: 31.7. klo 10-16 Järjestäjät: Mauri Sahlberg Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5571

1Rasmus Raurala
2Hanne G
3Teivo Teivainen
4Joni Hatanmaa
5Matti Vähätalo
6Thu Dinh
7Raniwan Heino
8Marika Jokinen
9 — Semifinaalin voittajaHanne GJoni Hatanmaa: 0 - Hanne G: 1
10 — Semifinaalin voittajaRasmus RauralaTeivo Teivainen: 0 - Rasmus Raurala: 1

Catan SM-kilpailut

Ajankohta: 30.7.2022 klo 10:00-17:42 Järjestäjät: Mauri Sahlberg Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5570

1Jani Herlevi
2Marcel Schuhmann
3Sanna Haarlaa
4Katja Lauki
5Hami Kekkonen23 pistettä
6Mikko Terehov22 pistettä
7 — 7-8Thu Dinh21 pistettä
8 — 7-8Magdalena Held21 pistettä
9 — 9-10Henri Christensen20 pistettä
10 — 9-10Joonas Terehov20 pistettä
11Rawiwan Heino19 pistettä
12Pilvi Kettunen17 pistettä
13Teuvo Moisa14 pistettä
14Panu Kalliokoski8 pistettä (keskeytti)
15 — MuuSteam HatterKeräsi Paikkopelaajana 25 pistettä ja olisi sijoittunut karsinnan neljänneksi.

Pukukilpailu

Pukukilpailu

Kilpailun kaikki osanottajat löytyvät Conikuvista. Perjantain kuvat, kuvaaja Santtu Pajukanta: https://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-perjantai-santtu-pajukanta Lauantain kuvat, kuvaaja Mira Ojamo: https://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-lauantai-mira-ojamo

1Tatuiinin toverithttps://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-perjantai-santtu-pajukanta/dsc-5631
2Tirahvihttps://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-perjantai-santtu-pajukanta/dsc-5537
3Yksisarvissoturihttps://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-lauantai-mira-ojamo/ropecon-kisaajat-000398
4 — Paras originaalihahmoJust_a_Corvidhttps://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-lauantai-mira-ojamo/ropecon-kisaajat-000312
5 — KädentaitopalkintoSanna Mörskyhttps://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-lauantai-mira-ojamo/ropecon-kisaajat-000261
6 — Teemapalkinto: YstävyysGadori a Amlugihttps://conikuvat.fi/ropecon-2022/kisaajakuvat-perjantai-santtu-pajukanta/dsc-5529

Muut

Figumaalauskilpailu

Ropecon 2022 figumaalauskilpailu pidettiin 29.7. pe 15:00 - 31.7. su 00:00 (töiden palautus su 12:00 eteenpäin) Tällä kertaa kategorioina pienet figut, isot figut, ryhmä, avoin, juniorit sekä lisäpalkintoina teema, yleisön suosikki ja kilpailun paras (Best in Show). Tuomareina toimivat Kalle Lähteenmäki, Erkka "Raddicraft" Marttio sekä Antti Vuento

1 — Pieni figu 1. sijaVille Viitasalo - Imperial Fist
2 — Pieni figu 2. sijaValtteri Lahtela - Varag
3 — Pieni figu 3. sijaEetu Tarkamo - Converted Archon
4 — Iso figu 1. sijaDiarmaid Warren - Father of Asgard
5 — Iso figu 2. sijaLudvig Lund - Montmirail, ensimmäinen Pariisissa
6 — Iso figu 3. sijaSini Haapanen - Quetzalcoatlus
7 — Ryhmä 1. sijaJanne Saastamoinen - Chaos Warband of Nurgle
8 — Ryhmä 2. sijaValtteri Lahtela - Badlands Ballers
9 — Ryhmä 3. sijaMauri Lunkka - Hydra Dominatus
10 — Avoin 1. sijaVille Viitasalo - Barsoom Warrior
11 — Avoin 2. sijaDiarmaid Warren - Werewolf
12 — Avoin 3. sijaOlli Väre - Mandalorian
13 — JunioritFrida Halkola - Kenguru
14 — Juniorit 2. sijaVerna - Kulta
15 — Juniorit 3. sijaSilva Plit - Titanosauri
16 — Paras teemaa ilmentävä työOtto Puomio - Suojelusenkeli
17 — Yleisön suosikkiEmma Mannfors - What could possibly go wrong?
18 — Kilpailun paras/Best in ShowDiarmaid Warren - Father of Asgard
19 — Kunniamaininnat: Pieni figuPekka Sottinen, Olli Väre, Anton Lumijoki, Tomi Lehto, Marko Siitonen
20 — Kunniamaininnat: Iso figuJuho Minerva, Mauri Lunkka, Teemu Valve
21 — Kunniamaininnat: ryhmäOskari Holm, Henrik Heikkinen, Eetu Tarkamo, Olli Väre
22 — Kunniamaininnat: AvoinEmma Mannfors, Juho Minerva
23 — Kunniamaininnat: JunioritFrans Ripatti, Verna Plit, Eeva

Palapeliturnaus (Joukkue) | Jigsaw Puzzle Tournament (Teams)

Ajankohta: 31.7. klo 11-15 Järjestäjät: Emilia Hahl Ohjelmakuvaus: https://2022.ropecon.fi/opas/#prog/id:p5335

1Geeks Unite!Time: 2 h 32 min 21 sec
2PAM!!!Time: 3 h 6 min 13 sec
3PalapeliparipariTime: 3 h 18 min 2 sec
4PalastelijatTime: 3 h 28 min 1 sec
5TEAM JÄRKYTTÄVÄT IDIOOTITTime: 3 h 54 min 37 sec
6PalapelipileetTime: 3 h 56 min 16 sec
7 — DNFSaukotPieces left: (coming soon)
8 — DNFNörttitytötPieces left: (coming soon)
9 — DNFTeam LalalaPieces left: -